Bárczay János Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium

,,Ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam...,,

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Honlap Németországi farmgyakorlat

Farmgyakorlat

2016/2017-es németoszági farmgyakorlatról beszámoló:

Mezőgazdasági gyakorlat Németországban.

A már sok év óta jól működő nemzetközi kapcsolatrendszer eredményeként sikerült lezárni egy újabb pályázatot. Ebben a pályázati fordulóban iskoláink tanulói közül 32 diák vett részt németországi mezőgazdasági üzemekben szakmai gyakorlaton. Ezen kívül a Putnoki és Tokaji szakmai tanárok látogatást tettek a németországi partnereknél, ahol diákjaink a szakmai gyakorlatukat teljesítik. A résztvevők szakmai nyelvi és kulturális felkészítéseken vettek részt. A tanulóknál a kiutazás után a partnerek közreműködésével tovább folytattuk a felkészítést. Az OLS nyelvi szintfelmérőt minden tanuló elkészítette, de a nyelvi kurzus még nem működött. A szakmai gyakorlatokon résztvevő tanulók munkájukat nagyon jó minőségben végezték, melyet a németországi mentoraik írásos minősítése igazolt. A pályázat céljai most is ugyanazok voltak, mint sok év óta mindig. Fejleszteni diákjaink szakmai és nyelvi kompetenciáit, valamint növelni emberi kvalitásukat. Ez a szokásos hármas cél. Ezen kívül ebben a pályázatban tovább kívántunk lépni a non formális úton megszerzett ismeretek ECVET szerinti igazolásában. A pályázatban kitűzött célok a gyakorlatok során teljesültek. Az eredményeinek értékelése már kint a gyakorlati munkahelyeken megkezdődött. A diákok munkáját, hozzáállását szorgalmát írásban rögzítik, és értékelik a német mentorok. A külföldi szakmai gyakorlat iskolai gyakorlatnak számít, az ott elért eredmény beszámít az iskolai tanulmányi eredménybe. Az emberi kvalitásban történő fejlődés értékelése egy kicsit nehezebb. Itt az értékelés legfontosabb szempontjai, a megbízhatóságban, hozzáállásban, motivációban, pontosságban történő változás. A szaktanárok pozitív változásokról számolnak be sok diák esetében. Összességben elmondható, hogy a külföldi és hazai minősítések eredménye szerint a diákok a szakmai gyakorlatokon a hármas célt nagyon jól teljesítették. Megvizsgáltuk, hogy az előző években elért eredményekhez képest hol tartunk. Folyamatosan mindig jó eredményekkel teljesítették a diákjaink a külföldi szakmai gyakorlatokat, de az elért eredmények most voltak a legjobbak. Ezt annak tulajdonítjuk, hogy a német partnereink egyre jobban ismerik iskoláinkat, szakmai oktatási módszereinket, és ezen keresztül diákjainkat is. Hasonlóan iskolánk tanárai is egyre jobban megismerik a német partnereknél folyó munkát, így egyre hatékonyabb a diákok felkészítése. A tanári szakmai út során tovább erősítettük partnereinkkel az emberi és szakmai kapcsolatokat. Újabb partnerrel dolgoztuk ki és írtuk alá a non formális ismeretek ECVET szerinti igazolásának szerződését. Ezzel tovább bővült az a partneri kör, akikkel ezt a munkát elvégeztük. Ebben a projektben már 20 tanuló kapott ilyen irányú igazolást azokról az ismeretekről, amit az iskolában nem tanult, de itt megszerezte ezt a tudást. A szakmai úton nagyon hasznos mezőgazdasági szakmai és oktatási módszertani megbeszéléseket folytattunk a partnerekkel. Felülvizsgáltuk a 2012 ben kötött Együttműködési Megállapodást és a szükséges korrekciókat elvégeztük benne. A közös munkát nagyon hasznosnak és eredményesnek ítéltük meg mindkét részről és megállapodtunk a közös munka folytatásában. További látogatásokat tervezünk az aktuális munka folytatására, és a németek is újabb látogatásokat tesznek iskoláinkban. Látogatást tettünk egy mezőgazdasági középiskolában és egy kutatóintézetben. Mindkét helyen a további kapcsolatépítésben állapodtunk meg és meghívtuk őket iskoláinkba. Mindenki, aki részt vett a projektben megkapta az Europass Mobilitási Igazolványt. A projekt nemcsak a résztvevők számára volt hasznos, hanem minden résztvevő intézménynek is. Az iskolák részére a partneri kapcsolatok erősödtek és várhatóan tovább bővülnek, mely visszahat az iskolák szakmai színvonalára. Várhatóan javul a beiskolázás, hisz a térségben az érdekeltek jól ismerik iskoláink nemzetközi beágyazottságát. Térségeink mezőgazdasági vállalkozásai is sokat profitálnak ezekből a kapcsolatokból, hisz már többször találkoztak partnereinkkel úgy Németországban, mint itthon. A projektet egy szép nemzetközi konferencia keretében az elmúlt év októberében Europass átadási ünnepséggel zártuk a Tokaji iskolában. Az ünnepségen három országból vettek részt partnereink, köztük természetesen a németországi farmok vezetői is, és ők adták át az igazolásokat.

A farmgyakorlaton készült képek megtekinthetőek ITT


Marinov Miklós koordinátorPutnok 2017 augusztus. 

 

Módosítás dátuma: 2019. március 15. péntek, 08:33