Bárczay János Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium

,,Ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam...,,

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Honlap Tanüzem

A tanüzemünk

Nyomtatás

Süveges tanüzem

 

A tanüzem rövid története

Tanüzemünk az iskolaalapító Bárczay család egykori birtokán működik Abaújszántó határában. Újkori története 1992. április 28-án kezdődött, ekkor vásárolta vissza iskolánk először a Süveges tanyai állattartó telepet. A lepusztult üzemből jelentős erőfeszítésekkel sikerült létrehozni egy olyan tangazdaságot, mely 2002-ben és 2005-ben is megkapta Bronzkoszorús Tangazdaság minősítést. A folyamatos fejlődés 2011-ben tört meg, mikor az üzem kikerült az iskola irányítása alól és beszervezték a Tangazdaság Kft. nevű társaságba. Ennek eredményeként 2014-re a gazdaság lepusztult, a gépek elhasználódtak, az állatállomány leromlott, a földterületek elgazosodtak. Iskolánk 2014 év elején ismét visszavásárolta a tanüzemet és szinte előröl kezdhette a gazdálkodást. 2016-ra a legégetőbb javítási munkákat elvégeztük, az állomány nagy részét lecseréltük, átalakítottuk a vetésszerkezetet.

 

A tanüzem jelenlegi működése

Tangazdaságunk megyei szinten egyedülállónak tekinthető abból a szempontból, hogy minden fontos növénytermesztési, állattenyésztési és kertészeti tevékenység bemutatására, gyakoroltatására alkalmas. Ezen funkciójának megtartása, fejlesztése a legfontosabb feladatunk a tanüzemi jellegből adódóan. A nappali képzésben tanuló diákok oktatásán kívül helyt adunk aranykalászos tanfolyamok, téli felnőttképzési tanfolyamok gyakorlati képzéseinek és vizsgáinak.

Növénytermesztés

Összes földterület: 32,5 ha

Ebből:

Használt földterület: 29 ha

Tavaszi árpa: 11 ha

Takarmány borsó: 2 ha

Meglévő lucerna: 16 ha

Nádas, nem művelt terület: 3,5 ha

A teljes földterület a tanüzemi takarmánytermesztés szolgálatában áll, növelése szükséges lenne.

 

Erőgépek

 

  • MTZ 552
  • MTZ 1025,5
  • ZETOR 6245
  • LOCUST 750
  • Jinma kistraktor
  • Oktatótraktor

 

Kertészet

Működését 2001 tavaszán, mintegy 10000m2 területen kezdte el. Jelenleg 3000 m2  gyümölcsös, 2000 m2 szőlő és 5000 m2 zöldségtermő terület áll rendelkezésre.

Gyümölcsös: alma: 32db, körte 18db, szilva 20db,   meggy 15db, cseresznye 5db, kajszi 9db, Őszibarack 7db.

Állattenyésztés

Szarvasmarha–állomány: 23 db

- 1-1 db Holstein-fríz és Jersey, a többi magyar tarka, 7-8 db fejődik, a többi üsző v. anyatehén.

Sertésállomány:

- 7 koca /húshibridek/, választott      malacokat       értékesítünk.

Juhállomány:

- 100 db anyajuh és tenyészjerke /merinó, suffolk, racka/

- 2 db tenyészkos

- átlagosan évi 70-90 értékesített bárány

Baromfi fajtabemutató:

- tyúk, kacsa, gyöngytyúk, lúd, galamb, némakacsa

Kollégium

Tanulóink az év folyamán bizonyos időszakokban és a nyári gyakorlatokon a tanüzemi kollégiumban kapnak szállást 4 db négyágyas szobában. A társalgó, az ebédlő és egy kis konyha is a kényelmüket szolgálják.

A diákokat a tanüzembe kisbuszokkal juttatjuk el.

Galéria

Képekért kattintson IDE.

 

Időjárásunk

Élő időjárás www.idokep.hu

Széltérkép Hőtérkép Felhőkép